امضای قرارداد با کشور چین برای فروش خاک مروست!

تهران / واحد مرکزی خبر / مکتوب 1391/05/17 
معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی از امضای سومین تفاهم‌نامه توسعه مناسبات زمین‌شناسی و اکتشافی میان ایران و ایالت جیانگ سی چین خبر داد.
بهروز برنا در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: در سفر اخیر مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به چین، سومین تفاهم‌نامه توسعه مناسبات زمین‌شناسی و اکتشافی برای شناسایی پتاس سنگی، طلا و خاک‌های نادر میان دو کشور امضا شد.
وی اضافه کرد: اخیرا کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور موفق به کشف ذخایر گسترده‌ای از پتاس سنگی در استان هرمزگان، خاک‌های نادر و مونازیت در منطقه مروست استان یزد و همچنین طلا در مناطق سقز، قلقله و قبغلوقچه در استان کردستان شده‌اند که بر همین اساس کشور چین علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری و استخراج و فرآوری در کشورمان است.
برنا با اشاره به این که ایالت جیانگ‌سی دارای منابع معدنی گسترده در حد جهانی است، افزود: این ایالت یک ایالت معدنی در جنوب شرق پکن و بیش از166 هزار کیلومتر مربع مساحت آن است و حداقل 10 معدن در کلاس جهانی در این ایالت وجود دارد.
برنا گفت: همچنین دومین ذخیره بزرگ مس آسیا به نام معدن مس دشین، فسفات منطقه چایان، آنتیموان و طلا در منطقه جین‌سان بیش از 1000 تن ذخایر طلا و بیشتر ذخایر خاک‌های نادر دنیا و نیز کارخانه استحصال مس و مولیبدن نیز در این ایالت واقع شده است.
وی با اشاره به سابقه 25 ساله همکاری سازمان زمین شناسی با کشور چین و به ویژه با سازمان زمین‌شناسی و منابع‌معدنی ایالت جیانگ‌سی، فعالیت‌های این سازمان چینی را در شناسایی و اکتشافات ژئوشیمی ذخایر طلای منطقه ارغش و کوه‌زر تربت حیدریه، قابل توجه بیان کرد.
برنا افزود: برای بومی‌سازی فناوری فرآوری طلا در مناطق ارغش و نیشابور فعالیت های خوبی با همکاری چین انجام شده و با راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی طلا و دیگر مواد معدنی، به آزمایشگاه‌ آنالیز نمونه‌های معدنی توجه جدی کردیم که هم اکنون بخش خصوصی در این بخش فعالیت می کنند.
معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ادامه داد: در تامین تجهیزات استحصال و فرآوری مواد معدنی به ویژه آلونیت، فسفات‌های رسوبی و خاک‌های نادر و تیتان همکاری دو جانبه با کشور چین خواهیم داشت.

/ 4 نظر / 57 بازدید
اس او اس

باسلام متاسفانه معدن مروست یزذ حاوی عناصر نادر از جمله فلز ساماریوم است که بسیار گرانبها ودر صنایع نظامی کاربرد دارد وایران به راحتی می فروشد از آن طرف انرژی اتمی وصنایع دفاع به دنبال دست یابی به آن هستنذ

zahra

تبریک میگم واقا باعث خوشحالیه

همشهری

واقعا من که یک مروستی هستم به مروستی بودنم افتخار می کنم[خنده][خداحافظ]

م.سلیمانی

سلام من یک معدن طلا با عیار 2.5گرم در تن دارم.قصد فروش معدن را دارم اگر خریدار دارید حبر دهید.ممنون